Как да върнете дома си към нормалност след наводнение?

Какво трябва да направиш веднага след бедствието?

Когато водата ти влезе в къщата, нещата стават грозни. Не само че всичко е мокро, но и мръсотия, мухъл и всякакви гадости почват да се размножават със скоростта на светлината. Така че, ако се чудите как да върнете дома си към нормалност след наводнение, трябва да действате бързо и с точните стъпки. Забавянето означава повече щети, по-големи разходи и повече главоболия.

Първи стъпки за справяне с щетите от водата

  1. Изключи тока и газа, ако още не си го направил. Когато има вода навсякъде, смесването ѝ с ток е рецепта за катастрофа. Ако не знаеш как, извикай някой компетентен, преди да стъпиш вътре.
  2. Изхвърли водата възможно най-бързо. В зависимост от нивото на наводнението може да ти трябва помпа, кофи или просто кърпи и парцали. Колкото по-рано махнеш водата, толкова по-малък шанс има мухълът да се разрасне.
  3. Оцени щетите и разкарай всичко, което не става за нищо. Мебели, мокети, гипсокартон – всичко, което е подгизнало и не може да изсъхне бързо, трябва да си ходи. Не се мъчи да спасяваш нещо, което само ще ти донесе проблеми. Ако не ти се занимава, потърси фирма за почистване и извозване и приключи с драмата.
  4. Проветри и подсуши помещенията. Отвори всички прозорци, сложи вентилатори и влагоуловители. Колкото по-бързо изсъхне всичко, толкова по-малък е шансът мухълът да ти съсипе стените.

Как да се справиш с мръсотията и бактериите?

След като си изкарал водата и си изхвърлил всичко, което не става, идва ред на почистването. Това не е просто бърсане с мокра кърпа – трябва ти сериозно почистване след наводнение, защото бактериите и плесените са навсякъде.

  • Използвай силни дезинфектанти. Обикновената вода с веро няма да свърши работа. Трябва ти препарат, който убива плесени, гъбички и бактерии, за да не се налага да чистиш пак след две седмици.
  • Почисти стените, пода, мебелите и всички повърхности. Дори и да изглежда чисто, не се лъжи – влагата е проникнала навсякъде.
  • Провери канализацията и септичната система. Ако има запушвания или течове, ситуацията може да стане още по-лоша.

Кога е време за ремонт и какво да направиш?

След като всичко е изсъхнало и дезинфекцирано, може да започнеш да мислиш за ремонт. Ако наводнението е било тежко, може да се наложи да смениш подови настилки, гипсокартон или дори цели стени. В такъв случай е добре да потърсиш услуги за дезинфекция на апартамент, за да се отървеш от всички възможни бактерии и плесени, преди да правиш каквото и да е друго.

Най-често задаваните въпроси

Как да разбера дали има мухъл след наводнението?
Ако усещаш странна миризма, виждаш черни или зелени петна по стените или започваш да кихаш повече от обикновено, вероятно мухълът вече е там. Действай бързо с дезинфекция, преди да стане по-зле.

Колко време трябва да чакам, преди да започна ремонта?
Зависи колко добре си изсушил всичко. Ако стените и подовете са още влажни, не слагай нови покрития, защото ще започнат да гният отвътре. Най-добре изчакай поне седмица и провери с влагомер.

Мога ли сам да почистя след наводнение или трябва да викам професионалисти?
Ако щетите не са големи и имаш правилните препарати, можеш да се справиш сам. Ако обаче водата е стояла дълго или е замърсена, по-добре да извикаш специалисти, защото бактериите могат да създадат здравословни проблеми.

Как да предотвратя бъдещи наводнения?
Провери покрива, улуците и дренажната система. Ако живееш в зона, където наводненията са чести, помисли за помпа за отводняване или бариери, които да спират водата, преди да влезе вътре.

Струва ли си да се опитвам да спася мебели и дрехи след наводнение?
Ако са били под вода за повече от няколко часа, шансът да ги спасиш е малък. Дървените мебели набъбват и се развалят, а текстилът задържа бактерии и плесени. Ако не можеш да ги дезинфекцираш напълно, по-добре ги изхвърли и си спести главоболия.

Как да върнете дома си към нормалност след наводнение?

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top